Szponzorált tartalom
A retinol, vagy más néven A-vitamin természetes csodaszernek számít, és az egyik leghatékonyabb szer a ráncok és a bőröregedés jelei elleni küzdelemben. Eredetileg a retinolt elsősorban a pattanások kezelésére szánták, de pozitív és különösen gyors mellékhatásainak köszönhetően, amelyek lassítják a bőr öregedési folyamatát, az öregedésgátló kozmetikumok keresett összetevőjévé vált. Az alábbiakban megvizsgáljuk a retinol tulajdonságait.
A retinol erős antioxidánsként hat, és hámlasztó (hámlasztó) képességének köszönhetően segít gyorsan eltávolítani az elhalt hámsejteket, és elősegíti a kollagénrostok kialakulását. A retinol lehet növényi vagy állati eredetű (halolaj, tojás, hús), de szintetikusan is előállítják, és mind a kozmetikai, mind a gyógyszeriparban nagy hasznát vették.
A retinol tulajdonságai
A retinol tulajdonságai olyan csodálatosak, hogy a fiatalság elixírjének is nevezik. Hámlasztó hatása gyorsan kisimítja a bőr textúráját, amely így fiatalosnak és egészségesnek tűnik. Minden bőrtípusra alkalmas, de hatása nagyon intenzív, ezért jobb, ha a retinolos kozmetikai termékeket fokozatosan építjük be. Az eredmények azonban nem fognak sokáig váratni magukra.
A retinol hatása a bőrre
Segít kiegyensúlyozni a bőr pH-értékét és összehúzza a pórusokat, így a bőr frissességet és ragyogást kap.
Elősegíti a bőr hámlását, és mélyen behatol a bőrrétegekbe, ahol serkenti a kollagénrostok és az elasztin termelődését, így lassítja a bőr öregedésének jeleit, kisimítja a ráncokat és helyreállítja a bőr rugalmasabb és puhább textúráját.
Erőteljes antioxidánsként működik, és elősegíti a bőrsejtek természetes regenerálódását és növekedését, ezáltal simítja és feszesíti a bőrt.
Hatékony segítség a pattanások elleni küzdelemben, és felszabadítja az eltömődött pórusokat.
Csökkenti a pigmentfoltok láthatóságát, és emellett elősegíti a melanin termelődését, így megakadályozza azok kialakulását is.
A retinol az egyik legkeresettebb anyag a ráncok és a bőröregedés jelei ellen. Minden bőrtípusra alkalmas, és a hatása nagyon gyorsan jelentkezik. Azonban tisztában kell lennie a koncentrációjával, amely a kozmetikumokban 0,1%-tól (retinolos szemkrémek és retinolos krémek a kitágult pórusokra) 1%-ig (erős retinolos szérumok ráncok, pattanások és pigmentfoltok ellen) terjed.
Ha még csak most kezdi a retinolos kozmetikumok használatát, javasoljuk, hogy a legfinomabb retinol-koncentrációjú termékeket válassza. Retinol használatakor kezdetben gyakran tapasztalható enyhe irritáció. Kezdje először krémmel, majd térjen át egy erősebb retinolszérum használatára. A retinolos krémet először minden harmadik nap, majd két hétig minden második nap alkalmazza, és egy hónapos használat után elkezdheti minden este retinollal bekenni a bőrét. Körülbelül egy hónapos használat után már látni fogja az első észrevehető eredményeket.
A retinol tulajdonságai elősegítik a bőr hámlását, ezért csak éjszaka alkalmazza, és napközben mindig védje bőrét magas fényvédő faktorú krémekkel (SPF 30-50), hogy elkerülje a bőr nem kívánt károsodását.
Fedezze fel a fiatalság elixírjét a notino.sk oldalon, és vegye be a retinolos szérumot, krémet és más retinolos anti-age termékeket az érett bőr ápolásába. Fedezze fel a retinol szépítő erejét saját bőrén!
A niacin elsősorban az állati eredetű élelmiszerekben, különösen a különféle húsokban található meg bőségesen. A sovány baromfihús például segíthet e fontos vitamin rendszeres pótlásában. A B3-vitamin megtalálható a csirkemellben, a kacsahúsban vagy a pulykában. A baromfi fehérje, számos ásványi anyag vagy B12-vitamin forrása is. Nagy mennyiségű niacin azonban állati belsőségekben, például marha-, bárány- vagy csirkemájban, valamint marhaszívekben is megtalálható.
B3-vitamin – niacin és hatásai
A B3-vitamint niacinnak hívják, és a szervezetben nikotinamid-adenin-dinukleotiddá (NAD) alakul át, amely legalább 400 különböző enzim része, több mint bármely más vitaminé. A niacin ezért nagy jelentőséggel bír a szervezetben, például részt vesz az összes fő tápanyag és a fő energiamolekula, az ATP anyagcseréjében.
A niacin hiánya a pellagra nevű betegségben nyilvánul meg, ezért a niacint néha PP-vitaminnak is nevezik (pellagra megelőzése). A pellagra kiütésekben vagy a bőr elszíneződésében, a nyelv kipirosodásában, hányással, hasmenéssel vagy székrekedéssel járó emésztési zavarokban, valamint neurológiai zavarokban, többek között depresszióban, fejfájásban, fáradtságban és memóriazavarban nyilvánul meg.
B3-vitamin és formái
Az étrend-kiegészítőkben a B3-niacin-vitamin leggyakrabban nikotinsav vagy nikotinamid (más néven niacinamid) formájában fordul elő. Mindkét forma, amelyben a niacin előfordul, alkalmas a B3-vitamin hiányának megelőzésére és kezelésére. A nikotinsavnak azonban nagyobb dózisban mellékhatásai vannak (bőrpír és viszketés, a lipid-zsírprofil változása), ezért a nikotinamid-változatok jobb választásnak bizonyulnak, mint a niacin-kiegészítés.
B3-vitamin (niacin) adagolása
A táblázat a niacin dózisát mutatja, amely a Szlovák Köztársaság lakossága számára ajánlott étrendi adagokból származik, a felső határérték pedig az EFSA ajánlásaiból származik. A niacin dózisát nikotinsav-egyenértékben (NE) határozzák meg, amely az étrend-kiegészítőkön is szerepel, és lehetővé teszi a B3-vitamin különböző formáinak dózisainak összehasonlítását.
A niacinra vonatkozó felső határérték nem vonatkozik az élelmiszerekre, csak az étrend-kiegészítőkre. A nikotinamidra és a nikotinsavra külön-külön van meghatározva a mellékhatások előfordulásának dózisai tekintetében.
Retinol használata
A retinol tulajdonságai nagyon változatosak és pozitív hatással vannak a bőr egészségére. További információért kattintson ide.